Ziyaret Saatleri
15 Şubat 2024

                                      HASTA ZİYARET KURALLARI
Hastanemizde, yatan hastalarımızın enfeksiyondan korunması tedavinin seyri açısından önemlidir. Bu nedenle ziyaret ile ilgili Sağlık Bakanlığının belirlediği ilkeler doğrultusunda hareket edilecektir

 

 Hastane Ziyaretçilerimizin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

 1. Hasta yakınları ziyaret saatlerine uymaya özen göstermelidir. (öğle: 13:00-15:00, akşam: 18:30-20:30).Belirlenen saatler dışında hasta ziyareti için ısrarlı olunmamalıdır. Yoğun bakım ünitesi ziyaret saatleri ile ilgili bilgi alınız.
 2. Hekimimiz tarafından, hastanızın sağlığı için ziyaretçi uygulaması yasaklanmışsa,  buna uymaya özen gösterilmelidir.
 3. Toplumda salgın varlığında ziyaretçi kısıtlaması yapılabilir.
 4. İzolasyona alınan hastaların ziyareti sırasında sağlık çalışanlarının önerilerine uyulmalıdır.
 5. Hasta başında iken yüksek sesle konuşulmamalıdır.
 6. Ziyaretlerde hasta yanında 15 dakikadan fazla kalmamaya özen gösterilmelidir.
 7. Ziyaretlerde hasta yataklarına oturulmamalı, hasta başında ve hastane ortamında herhangi bir yere dokunulmamalıdır. Ziyaret öncesi ve sonrası eller yıkanmalıdır.
 8. Hastalarımızın sağlığını korumak için dışarıdan yiyecek-içecek getirilmemelidir.
 9. Ziyaretlerde, hasta mahremiyetine saygı gösterilmelidir.
 10. Ziyaret esnasında, moral bozucu söz ve davranışlardan kaçınılmalıdır.
 11. Ziyaret saati sonunda, görevlilerin uyarılarını beklemeksizin hasta odaları terk edilmelidir.
 12. Hastanemizde, sigara içilmesi kesinlikle yasaktır.
 13. ibadethanemiz, hastane -2'inci kattında hizmet vermektedir.

 

Hasta ziyaretinde amaç nedir?

Hastanın, hastane dışından gerekli ihtiyaçlarını karşılamak (ilaç, giysi gibi) hastanın hatırını sormak, psikolojik destek vermek hastanın doktorundan, hastanın sağlığı ile ilgili bilgi almak toplumsal dayanışmanın güzel örneklerinden olan hasta ziyareti usullüne uygun olarak yapıldığında, hastanızın moral düzeyini yükselterek iyileşme sürecine olumlu etki yapar. Aynı zamanda hastanızın durumu hakkında bilgilenmenizi sağlar.

Hastanin sağlığı ile ilgili kime veya kimlere bilgi verilir?

Hasta erişkin ve şuuru açık ise; kendisine veya önerdiği birinci derece yakınına bilgi verilir. Hastanın şuuru kapalı ise; birinci derece yakınına bilgi verilir. Hasta çocuk ise; ebeveynine bilgi verilir. üçüncü şahıslara hasta ile ilgili bilgi verilmez.

Hangi hastalar ziyaret edilmemelidir ?

Bulaşıcı hastalığı olan hastalar, bağışıklık sistemi bozuk hastalar, doktorunun ziyarette sakınca gördüğü hastalar .(bu hastalar için hasta doktorundan uygun zamanlarda bilgi alınır.)

Kimler hasta ziyaretine gitmemelidir?

12 yaş altı çocuklar, ateş, öksürük, aksırık ve balgam çıkarma gibi şikayeti olanlar, bilinen bir enfeksiyon hastalığı olan hastalar, enfeksiyon almaya yatkın olan kişiler.

Çocuk hastalarda ziyaret?

Çocuk hastalar hekimi tarafından onay verildiği durumda; kardeş ve arkadaşları tarafından belirlenen ziyaret saatleri içerisinde ziyaret edilebilir.

3-16 yaş tüm ziyaretçi çocuklardan ziyaret süresince eşlik eden ebeveyn ya da erişkinler sorumludur.

3-16 yaş arasındaki çocuklar hastanede yatan yakınlarını anne veya babadan en az birinin refakatinde her gün ziyaret saatleri içerisinde Hastane Yönetimi ve Enfeksiyon Kontrol Komitesince belirlenen Enfeksiyon Hastalıkları ve Göğüs Hastalıkları klinikleri dışında 15 dakikayı geçmeyecek şekilde diğer kliniklerde ziyarette bulunabilirler.

Gece neden hasta ziyareti yapilmamalidir?

Gece yalnızca nöbetçi sağlık personeli bulunur, sayıları azdır. Ziyaretçiler, onları gereksiz meşgul eder, hizmetin kalitesini düşürürler. Hastane güvenliği olumsuz yönde etkilenir. Uyuyan hastalar rahatsız olur. Hasta hakları ihlal edilir.

 

 Unutmayınız, hastanızın sağlığı sizin için olduğu kadar bizim içinde önemlidir. Lütfen kurallara uyunuz...