T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ziyaret Saatleri

Güncelleme Tarihi: 03/08/2021
HASTANEMIZIN ZIYARET KURALLARI:

  •      -Hasta yakınları ziyaret saatlerine uymaya özen gösterilmelidir.

  •       -Küçük çocukların vücut direnci büyüklerden daha zayıf olduğundan mümkün oldugunca hastane ortamına ve hasta ziyaretlerine getirilmemelidir.

  •       -Hasta başında iken yüksek sesle konusulmamalıdır.

  •       -Ziyaretlerde hasta yaninda 15 dakikadan fazla kalmamaya özen gösterilmelidir.

  •       -Ziyaretlerde disaridan yiyecek içecek getirmemelidir. Hasta basinda herhangi bir sey yenilip içilmemelidir.

  •       -Ziyaretlerde hasta yataklarina oturulmamali, hasta basinda ve hastane ortaminda herhangi bir yere dokunulmamalidir. Ziyaret öncesi ve sonrasi eller yikanmalidir.

  •       -Ziyaretlerde, hasta mahremiyetine saygi gösterilmelidir.

  •       -Ziyaret esnasında, moral bozucu söz ve davranışlardan kaçınılmalıdır.

  •       -Ziyaret saati sonunda, görevlilerin uyarılarını beklemeksizin hasta odaları terk edilmelidir.

  •       -İbadethanemiz, Hastane 5. kat ve -3'ncü katta hizmetinizdedir.

 

 

Hasta ziyaretinden amaç nedir?

Hastanin, hastane disindan gerekli ihtiyaçlarini karsilamak (ilaç, giysi gibi) hastanin hatirini sormak, psikolojik destek vermek hastanin doktorundan, hastanin sagligi ile ilgili bilgi almak toplumsal dayanismanin güzel örneklerinden olan hasta ziyareti usullüne uygun olarak yapildiginda, hastanizin moral düzeyini yükselterek iyilesme sürecine olumlu etki yapar. ayni zamanda hastanizin durumu hakkinda bilgilenmenizi saglar.

 

Hastanin sagligi ile ilgili kime veya kimlere bilgi verilir?

Hasta eriskin ve suuru açik ise; kendisine veya önerdigi birinci derece yakinina bilgi verilir hastanin suuru kapali ise; birinci derece yakinina bilgi verilir hasta çocuk ise; ebeveynine bilgi verilir. üçüncü sahislara hasta ile ilgili bilgi verilmez.

 

Hangi hastalar ziyaret edilmemelidir ?

Yogun bakimda yatan hastalar

Bulasici hastaligi olan hastalar

Bagisiklik sistemi bozuk hastalar

Doktorunun ziyarette sakinca gördügü hastalar .(bu hastalar için hasta doktorundan uygun zamanlarda bilgi alinir)

 

Kimler hasta ziyaretine gitmemelidir?

12 yas alti çocuklar, ates, öksürük, aksirik ve balgam çikarma gibi sikayeti olanlar ve bilinen bir enfeksiyon hastaligi olan hastalar herhangi bir kronik hastaligi olan hastalar enfeksiyon almaya yatkin olan kisiler.

 

Hasta ziyaretinde dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Doktorunun izin vermedigi özel durumlarda hasta ziyareti için lütfen israr etmeyiniz. Hasta ziyaretini, ziyaret saatlerinde yapiniz. ziyaret süresi kisa olmalidir ( tercihen en fazla 10 dakika) her hasta basinda ikiden fazla ziyaretçi olmamali ve diger hastalari rahatsiz edecek derecede yüksek sesle konusulmamalidir. Hastalarimizin sagligi için tüm hastane binasi içerisinde kesinlikle sigara içilmemelidir. Hasta yataklarina oturulmamali, hasta basinda ve hastane ortaminda herhangi bir yere dokunulmamalidir. Ziyaret öncesi ve sonrasi eller yikanmalidir, iyilik olsun diye yaptiginiz müdahalelerin hastaniza zarar verebilecegini unutmayiniz.

Ziyarete gelirken hediye olarak yiyecek getirmeyiniz. Hasta basinda herhangi bir sey yenilip içilmemeli, ayni odada kalan diger hastalara da herhangi bir gida verilmemelidir. Hastalara getirilebilecek armagan; kitap, kolonya olabilir ziyaret esnasinda diger hastalar rahatsiz edilmemeli, gereksiz ve merakli sorular sorulmamalidir. Hasta mahremiyetine saygi gösterilmelidir. Ziyaret esnasinda, moral bozucu söz ve davranislardan kaçinilmalidir. Ziyaret saati disinda, gereksiz ve israrli ziyaret taleplerinde bulunulmamalidir, ziyaret saati sonunda, görevlilerin uyarilarini beklemeksizin hasta odalari terk edilmelidir.

 

Gece neden hasta ziyareti yapilmamalidir?

Gece yalnizca nöbetçi saglik personeli bulunur, sayilari azdir. Ziyaretçiler, onlari gereksiz mesgul eder, hizmetin kalitesini düsürürler. Hastane güvenligi olumsuz yönde etkilenir. Uyuyan hastalar rahatsiz olur. Hasta haklari ihlal edilir.

 

Unutmayiniz, hastanizin sagligi sizin için oldugu kadar bizim içinde önemlidir. Lütfen kurallara uyunuz...